آموزش ارزهای دیجیتال

سوالات متداول ارز دیجیتال

۱. رمز ارز چیست؟
رمز ارز (Cryptocurrency) یک ارز دیجیتالی یا مجازی است که از شیوه های رمزنگاری برای امنیت استفاده می کند. رمز ارز با ارزهای سنتی متفاوت است، زیرا فقط به شکل دیجیتالی وجود دارد. رمز ارز غیرمتمرکز است، به این معنی که توسط هیچ دولت یا موسسه مالی متمرکزی، کنترل نمی شود.

۲. رمز ارز چگونه کار می کند؟
رمز ارز با استفاده از سیستم “دفتر کل توزیع شده (DLT)” که اغلب به عنوان بلاک چین (Blockchain) شناخته می شود، کار می کند. این دفتر کل دیجیتال، به صورت عمومی و توزیع شده برای ثبت تراکنش ها استفاده می شود. هر تراکنش پس از ثبت در بلاک چین به صورت ایمن ذخیره شده و تاریخچه تراکنش ها، تغییرناپذیر است.

۳. هدف از ایجاد رمز ارز چه بوده است؟
هدف از رمز ارز، ارائه یک شکل امن از پول دیجیتال است که توسط هیچ دولت یا موسسه مالی متمرکز کنترل نمی شود. از رمز ارز ها می توان برای خرید کالاها و خدمات، انتقال دارایی های دیجیتال و سرمایه گذاری استفاده کرد.

۴. کیف پول رمز ارز چیست؟
کیف پول رمز ارز، یک کیف پول دیجیتالی است که دارایی های ارز دیجیتال کاربر را ذخیره می کند. برای ارسال و دریافت رمز ارز و ذخیره ایمن آنها استفاده می شود. کیف پول ها اشکال مختلفی دارند، از جمله کیف پول سخت افزاری، کیف پول نرم افزاری و کیف پول کاغذی.

۵. استخراج رمز ارز چیست؟
استخراج (Mining) فرآیند تایید تراکنش های رمز ارز و افزودن آنها به بلاک چین است. این کار توسط ماینرها انجام می‌شود که از رایانه‌های خود برای انجام تراکنش های ارز دیجیتال، و تأیید و اضافه کردن بلوک ها به بلاک چین استفاده می‌کنند.

۶. چگونه رمز ارز بخرم؟
خرید رمز ارز نسبتا ساده است. ابتدا باید یک کیف پول رمزنگاری شده روی کامپیوتر یا موبایل خود نصب کنید. سپس، می توانید ارز دیجیتال را از یک صرافی یا کارگزار خریداری کنید. صرافی ها و کارگزاران روش های پرداخت مختلفی مانند درگاه پرداخت، نقل و انتقالات بانکی و کارت به کارت را ارائه می دهند.

۷. ICO چیست؟
ICO (ارائه اولیه سکه) روشی برای جمع آوری سرمایه اولیه است. ICO توسط استارتاپ های بلاک چین برای جذب سرمایه برای پروژه های خلاقانه استفاده می شود. سرمایه گذاران در ازای دریافت مقدار مشخصی از سهام استارت آپ، توکن یا سکه خاصی را خریداری می کنند.

۸. تفاوت سکه و توکن چیست؟
سکه (Coin) یک رمز ارز مستقی است که بلاک چین مخصوص به خودش را دارد، مانند بیت کوین (Bitcoin) و اتریوم (Ethereum). توکن (Token) یک دارایی دیجیتالی است که بر روی یک بلاک چین موجود راه اندازی می شود، مانند توکن های ERC-20 که روی بلاک چین اتریوم صادر می شوند.

۹. ریسک سرمایه گذاری در رمز ارز چیست؟
سرمایه گذاری در رمز ارز ها، خطراتی مانند نوسان شدید، هک شدن، فیشینگ و کلاهبرداری را به همراه دارد. مهم است که قبل از سرمایه گذاری روی یک رمز ارز تحقیق کنید و به سرمایه گذاری خود تنوع بدهید.

۱۰. بهترین راه برای یادگیری در مورد رمز ارز چیست؟
دنبال کردن ما 🙂
بهترین راه برای یادگیری رمز ارز این است که خودتان تحقیق کنید (DYOR). خواندن اخبار و مقالات در مورد ارز دیجیتال، شرکت در رویدادها و انجمن ها و گروه های چت، راه های عالی برای بروز ماندن و شبکه سازی با افراد متخصص است.

۱۱. بلاک چین چیست؟
بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده است که برای ذخیره و ثبت تراکنش های رمز ارز استفاده می شود. این سیستم توسط رمزنگاری ایمن شده و ضددستکاری است.

۱۲. قرارداد هوشمند چیست؟
قرارداد هوشمند (Smart Contract) قطعه کدی است که در بلاک چین ذخیره می شود و برای تأیید و اجرای شرایط یک قرارداد دیجیتالی استفاده می شود. این قرارداد، اتوماتیک (خوداجرا) است که برای خودکار کردن فرآیندها و معاملات استفاده می شود.

۱۳. برنامه غیرمتمرکز چیست؟
اپلیکیشن غیرمتمرکز (dApp)، برنامه ای است که بر روی یک شبکه از رایانه ها، به جای یک رایانه یا سرور واحد اجرا می شود. dApp ها از فناوری بلاک چین استفاده می کنند و به دلیل اینکه توزیع شده هستند، نقطه شکست واحد ندارند.

۱۴. صرافی رمز ارز چیست؟
صرافی ارزهای دیجیتال بستری است که به کاربران امکان خرید، فروش و تبادل رمز ارز ها را می دهد. صرافی ها، ویژگی ها و خدمات مختلفی مانند معاملات مارجین و معاملات مشتقه را ارائه می دهند.

۱۵. توکن ارز دیجیتال چیست؟
توکن (Token) یک دارایی دیجیتالی است که بر روی یک بلاک چین موجود اجرا می شود. توکن ها معمولاً برای نشان دادن میران سهم شمما در یک پروژه استفاده می شوند یا اینکه به عنوان نوعی ارز محلی در یک پلت فرم خاص به کار می روند.

۱۶. چگونه رمز ارز خود را ایمن نگه دارم؟
بهترین راه برای ایمن نگه داشتن ارز رمزنگاری شده، ذخیره آن در یک کیف پول سرد (آفلاین، سخت افزاری، کاغذی) است. مهم است که مطمئن شوید کیف پولی که استفاده می کنید به درستی ایمن شده است و در صورت امکان از احراز هویت دو مرحله ای استفاده کنید.

۱۷. فورک چیست؟
فورک تغییری در کد نرم افزار یک بلاک چین است که دو نسخه مجزا از بلاک چین را ایجاد می کند. فورک ها می توانند هاردفورک دائمی یا سافت فورک موقت باشند.

۱۸. حمله ۵۱% چیست؟
حمله ۵۱ درصدی، نوعی حمله به رمز ارز است که در آن یک کاربر یا گروه مخرب می تواند بیش از نیمی از قدرت هش (Hashrate) شبکه بلاک چین را کنترل کند. این کار به آن‌ها اجازه می‌دهد تا رمز ارز های خود را زیاد کنند، یا آنها را چند بار خرج کنند، یا تراکنش‌ها را به نفع خود مصادره کنند و بلاک چین را دستکاری کنند.

۱۹. ایردراپ چیست؟
ایردراپ (Airdrop) یک استراتژی بازاریابی است که توسط تیم های جدید، برای توزیع توکن ها بین کاربران اولیه یک پروژه استفاده می‌شود. توکن ها معمولاً به صورت رایگان توزیع می شوند، اما کاربران برای دریافت آنها، باید معیارهای خاصی را رعایت کنند.

۲۰. کیف پول سخت افزاری چیست؟
کیف پول سخت افزاری (Hardware wallet) نوعی کیف پول رمز ارز است که کلیدهای خصوصی کاربر را روی یک دستگاه فیزیکی شبیه به فلش USB ذخیره می کند. کیف پول های سخت افزاری به عنوان امن ترین نوع کیف پول در نظر گرفته می شوند، زیرا کلیدهای خصوصی روی سرورهای اینترنتی یا در فضای ابری ذخیره نمی شوند.