آموزش ارزهای دیجیتال

NFT

۱. توکن غیر قابل تعویض (NFT) چیست؟

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) دارایی‌های دیجیتالی هستند که به ارزهای دیجیتال متصل هستند. منحصر به فرد هستند و نمی توانید آنها را با یکدیگر تعویض کنید. NFTها نشان دهنده مالکیت دارایی های دیجیتالی یا دارایی های فیزیکی هستند. می توان از آنها برای نمایش کلکسیون های مجازی، ابزار بازی، هنر، املاک و مستغلات یا سایر دارایی ها استفاده کرد.

NFT چیست

۲. ارز NFT چیست؟

ارز NFT در واقع همان ارز دیجیتالی است که یک NFT توسط آن، خرید و فروش می شود و بستگی دارد که NFT روی کدام بلاکچین قرار گرفته است. مثلا اگر NFT خودتان را روی بلاکچین اتریوم قرار دهید، برای خرید و فروش آن از ارز دیجیتال اتریوم استفاده می شود. سپس می توانید در صرافی ها، اتریوم را با ریال یا دلار تبادل کنید.

ارز NFT چیست

۳. با NFT ها چه کاری می توانید انجام دهید؟

می‌توانید از NFT برای مالکیت، یا خرید و فروش دارایی های دیجیتالی، مانند آثار هنری، فیلم، کتاب، موسیقی، کلکسیون‌ها و موارد دیگر استفاده کنید. آنها همچنین برای نشان دادن مالکیت دارایی‌های فیزیکی، مانند املاک و مستغلات یا آثار هنری فیزیکی، استفاده می‌شوند. می‌توان با توکن کردن دارایی‌های دیجیتال، از آنها برای “ایجاد کمیابی” استفاده کرد.

 چگونه هنر دیجیتال خود را به NFT تبدیل کنم و آن را بفروشم

۴. از کجا می توان NFT ها را خرید/فروش کرد؟

شما می توانید NFT ها را در بازارهای مختلف آنلاین، از جمله OpenSea، Rarible، Nifty Gate و Zora خرید و فروش کنید. برخی از بازارها، مانند سایت اپن سی (OpenSea)، به طور خاص بر روی NFT متمرکز هستند، در حالی که برخی دیگر، مانند صرافی کوین بیس (Coinbase)، گزینه های خرید و معامله NFT ها را در کنار خدمات اصلی خود ارائه می دهند.

بهترین سایت های NFT

۵. ارزش فعلی NFT ها چقدر است؟

ارزش NFT ها بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود. با افزایش تقاضا برای یک NFT خاص، قیمت آن بالا می رود. با کاهش تقاضا نیز، قیمت کاهش می یابد. عواملی مانند نادر بودن، ارزش دارایی که توکن می شود و شهرت هنرمند یا خالق دارایی می تواند بر قیمت NFT ها تأثیر بگذارد.

قیمت NFT را چگونه محاسبه کنیم

۶. نگرانی های زیست محیطی پیرامون NFT ها چیست؟

به طور کلی NFT ها نسبت به سایر دارایی های دیجیتال مانند بیت کوین دوستدار محیط زیست هستند، زیرا به انرژی کمتری برای تولید و معاملات نیاز دارند. با این حال، مصرف انرژی کل صنعت NFT هنوز در دست بررسی است و تحقیقات بیشتری برای درک اثرات زیست محیطی آنها مورد نیاز است.

۷. NFT مخفف چیست؟

NFT مخفف Non-Fungible Token است. یعنی توکن های غیرقابل تعویض.
“توکن” به دارایی های دیجیتالی گفته می شود که بر روی بلاک چین یک ارز دیجیتال قرار می گیرند.
عبارت “غیرقابل تعویض”، تقریبا با “منحصر به فرد بودن” هم معنی است. یعنی نمی توان آن را با چیز دیگری جایگزین کرد.

۸. NFT ها چه تفاوتی با توکن های معمولی دارند؟

توکن های معمولی معمولاً قابل تعویض هستند، به این معنی که هر توکن مشابه توکن های دیگر است. از سوی دیگر، NFT ها منحصر به فرد هستند، به این معنی که هر NFT با دیگری متفاوت است. NFT ها معمولاً مالکیت یا دسترسی به دارایی های خاصی را نشان می دهند، در حالی که توکن های معمولی معمولاً چنین نیستند و بیشتر شبیه به پول هستند.

۹. اثرات NFT بر بازار چیست؟

NFT ها می توانند شیوه تعامل ما با دارایی های دیجیتال را به کلی متحول کنند و فرصت های جدیدی برای مالکیت، خلاقیت و خریدوفروش ایجاد کنند. آنها همچنین راهی برای کسب درآمد از دارایی های دیجیتالی ارائه می دهند و فرصت های جدیدی را برای هنرمندان، سازندگان اثر هنری و کارآفرینان فراهم می کنند.

۱۰. پتانسیل های NFT چیست؟

پتانسیل NFT ها بسیار فراتر از زمینه های فعلی موسیقی، یادگاری های ورزشی و هنر است. NFT ها فرصت هایی را برای مدل های کسب و کار جدید ایجاد می کنند که قبلا وجود نداشتند. هنرمندان می توانند شرایطی را به NFT ضمیمه کنند که تضمین می کند هنگام فروخته شدن آن، کمیسیون دریافت می کنند و جریان درآمدی (Cashflow) جدیدی ایجاد می کنند. NFT ها همچنین به افراد متعدد اجازه می دهند تا “یک دارایی واحد” را به صورت سهامی داشته باشند.

۱۱. آینده NFT ها چیست؟

آینده NFT ها نامشخص است، اما سه سناریو ممکن است رخ دهد.
آ) بازار می تواند به آرامی تثبیت شود و به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا NFT ها را با نرخ ثابت خرید و فروش کنند.
ب) NFT ها می توانند به دارایی های اصلی در دنیای مجازی تبدیل شوند و وسیله ای قابل اعتماد برای مبادله و مالکیت کالاهای دیجیتال فراهم کنند.
پ) بازار ممکن است سقوط کند و منجر به کاهش ارزش تمام NFTها شود.
پیش‌بینی اینکه کدام یک از این سناریوها اتفاق می‌افتد دشوار است، اما فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال قطعا نقش مهمی در آینده NFT خواهند داشت.