آموزش ارزهای دیجیتال

استخراج ابری چیست؟

نویسنده: سامان رضائی
۲۶ تیر ۱۴۰۱
what is cloud mining - استخراج ابری چیست

استخراج ابری چیست؟ آیا می توانیم بدون نگه داری دستگاه های استخراج، از ماینینگ سود کسب کنیم؟

دهه‌ها پیش، هر شرکت بزرگ نرم‌افزاری، زیرزمینی پر از رایانه نگهداری می‌کرد که تعداد آنها روز و شب کاهش می‌یافت. اتاق هایی به اندازه سالن های بدنسازی به سرورهایی اختصاص داده می شد که برای کسب و کار ضروری بود.

همه اینها در عصر رایانش ابری (Cloud Computing) تغییر کرد. شرکت‌های نرم‌افزاری به‌جای قربانی کردن ملک زیرزمین گرانبهای خود، شروع به اجاره قدرت پردازش کامپیوترهایی کردند که در سالن های بزرگی نگه داری می شد که در جای دیگری میزبانی می‌شدند.

استخراج ابری همین اصل را -برون سپاری کار محاسباتی- به صنعت استخراج ارزهای دیجیتال می آورد. یعنی فرآیند اجرای رایانه های قدرتمندی که ارزهایی مانند بیت کوین، لایت کوین و دوج کوین را استخراج می کنند. به جای خرید ماینرهای ایسیک (ASIC Miner) گران قیمت برای استخراج این سکه ها، می توانید قدرت محاسباتی یک ماینر اختصاصی را از یک شرکت استخراج ابری (Cloud mining) مستقر در هر کجای دنیا اجاره کنید.

علاوه بر این، وقتی برای خدمات استخراج ابری، پول پرداخت می‌کنید، بخشی از یک استخر با قدرت محاسباتی بسیار زیاد را اجاره می‌کنید. به این معنی که به احتمال زیاد سایر استخراج کنندگان بیت کوین با قدرت کمتر را که برای به دست آوردن ارز دیجیتال مسابقه می‌دهند، شکست می‌دهید (هر چه استخر قدرتمندتر باشد احتمال بیشتری دارد که پاداش ماینینگ را دریافت کند).

اثبات کار و اثبات سهام:

استخراج ابری فقط برای سیستم‌های اثبات کار (Proof-of-work)، مانند بیت‌کوین و بلاک چین (Blockchain) اصلی اتریوم، که سکه های جدید را با استفاده از نیروی محاسباتی تولید می‌کنند، کاربرد دارد.

استخراج ابری را نمی توان برای سیستم‌های اثبات سهام (Proof-of-stake) به کار برد. این سیستم ها به افرادی که تعدادی از سکه های خود را در شبکه قفل می‌کنند، اجازه می‌دهد در اعتبارسنجی بلاک های جدید شرکت کنند و در ازای آن، ارز دیجیتال جدید به دست آورند. با این حال، بسیاری از سرویس‌های سهام گذاری مانند اتریوم۲، سولانا (Solana) و EOS به شما این امکان را می‌دهند که اگر توانایی راه اندازی سیستم سهام گذاری مستقل ندارید، سکه‌های خود را به اعتبارسنج های دیگر واگذار کنید و بخشی از درآمد آنها را کسب کنید. این کار از نظر عملکردی، شبیه به استخراج ابری برای سیستم های اثبات کار است.

بیشتر بدانید:
استخراج اتریوم تا کی ادامه دارد؟ آیا اتریوم ۲ ماینینگ ارز دیجیتال را نابود می کند؟
استیکینگ چیست؟ چگونه از سهام گذاری در ارز دیجیتال درآمد غیرفعال به دست آورم؟

 

چگونه استخراج ابری ارزهای دیجیتال را انجام دهیم؟

شروع استخراج ابری به هیچ یک از تنظیماتی که برای استخراج ارز دیجیتال به شکل معمولی انجام می شود، نیاز ندارد. شما مجبور نیستید سخت افزار تخصصی بخرید، از آن در مکانی نگه داری کنید یا قبض برق را بپردازید.

در عوض، شما باید یک شرکت استخراج ابری موفق را انتخاب کنید، مقداری سخت افزار از آنها اجاره کنید و منتظر بمانید تا استخر استخراج برای شما پول تولید کند. شما همچنین باید یک ارز دیجیتال خوب را برای این کار انتخاب کنید. به گفته سایت MiningPoolStats.com، بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH) و دوج کوین (DOGE) دارای بزرگترین استخرهای ماینینگ هستند.

شرکت های جنسیس (Genesis) و بیت دییِر (Bit Deer) دو تا از بزرگترین استخرهای استخراج ابری در جهان هستند که به مصرف کنندگان کوچکتر خدمات ارائه می دهند.

برای شروع کار با این شرکت ها، باید:

  • یک ارائه دهنده استخراج ابری و یک ارز دیجیتال خوب را انتخاب کنید.
  • و یک حساب کاربری در سایت آنها ایجاد کنید.

سایت هر شرکت با دیگری کمی متفاوت است. همانطور که کارمزدها، خدمات، و ماینرهای ارائه شده نیز تفاوت هایی دارد.

 

آیا ماینینگ سودآور است؟

بله، می تواند باشد. ابتدا باید یک سری هزینه های اولیه، برای اجاره این ماینرها هزینه کنید. استخرهای استخراج (Mining pool) نیز بخشی از سود شما را به عنوان کارمزد دریافت می کنند. از نظر برخی، این کار ارزشمند است، اما برخی از تحلیلگران نیز فکر می کنند که بهتر است به جای آن، صرفا خود بیت کوین را بخرید و نگه داری کنید.

سود شما به قدرت ماینرهای استفاده شده توسط استخر و قیمت ارز دیجیتال بستگی دارد. ماینرهای جدیدتر از مشخصات بهتری نسبت به مدل های قدیمی برخوردار خواهند بود و احتمالاً بازدهی بالاتری خواهند داشت. در مورد قیمت نیز، اگر بخواهید به جای فروش بیت کوین های به دست آمده و دریافت پول فیات مانند دلار آمریکا، خودِ بیت کوین را نگه داری کنید، در معرض نوسان قیمت آن قرار می گیرید.

سکه های مختلف سودهای متفاوتی به همراه دارند، زیرا بازار هر کدام می تواند مستقل از بقیه باشد. اگر در گذر زمان، ماینرهایی با هشریت بیشتر اجاره کنید، همه این پارامترهای کوچک با یکدیگر ترکیب می شوند.

خرید ماینر T2T 30th اینوسیلیکون T2Tz ASIC بیت کوین

بیشتر بدانید:
ماینر T2T 30th : بررسی مشخصات و خرید ماینر بیت کوین مدل اینوسیلیکون T2Tz
ماینر s9j – مشخصات و خرید دستگاه ماینر S9j Antminer
ماینر M21s : بررسی مشخصات، قیمت و خرید ماینر بیت کوین مدل Whatsminer M21s

 

آیا استخراج ابری ریسک دارد؟

استخراج ابری، از آنجایی که شما برای استخراج ارزهای دیجیتال به شخص دیگری تکیه می کنید، دارای ریسک است. زیرا شما واقعاً نمی توانید بررسی کنید که آیا آن شرکت ها سخت افزار لازم برای استخراج بیت کوین یا ارزهای دیگر را دارند یا خیر.

بسیاری از خدمات دهنده های استخراج ابری تقلبی ادعا می کنند که برایتان بیت کوین استخراج می کنند، اما در عوض، فقط پول شما را می دزدند. شرکت USDminer یکی از این نمونه هاست. این شرکت ها اغلب به صورت کاملاً ناشناس عمل می کنند و تشخیص اینکه چه کسی پلتفرم را مدیریت می کند، غیرممکن می کنند. و معمولا نرخ بازده بسیار بالایی را وعده می دهد.

سایر نشانه های خطرناک عبارتند از:

  • اشتباهات املایی در وب سایت
  • شهادت نامه های ناشناس که تصاویر قدیمی از چهره افراد را نشان می دهد
  • نداشتن آدرس یا آدرس جعلی شرکت

چسبیدن به استخرهای شناخته شده و معروف، تا حد زیادی این خطر را کاهش می دهد.

همانطور که گفته شد، سودآوری شما همچنین به سلامت بازار متکی است. بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال قابل استخراج، بسیار نوسان دارند. به این معنی که قیمت آنها می تواند در مدت زمان کوتاهی به طور چشمگیری تغییر کند. این تغییرات قیمت، برای سرمایه گذاری شما ریسک به همراه دارد، زیرا هر سکه ای که از استخراج به دست می آورید، پتانسیل این را دارد که قیمتش کاهش یابد.

ریسک های نظارتی:

همچنین در زمینه های نظارتی، ریسک زیادی برای استخراج ابری وجود دارد. به عنوان مثال در گذشته، تعداد زیادی از ماینرهای ابری در کشور چین مستقر می شدند. زیرا این کشور برق ارزان قیمت ارائه می داد و در فصول پرباران نیز از انرژی سبز استفاده می کرند (ژنراتور آبی). اما در بهار سال ۲۰۲۱، چین صنعت استخراج ارزهای دیجیتال خود را سرکوب کرد و ماینرها را مجبور کرد که انبارهای خود را ببندند یا به جای دیگری نقل مکان کنند. این بدان معناست که هر کسی که در گذشته استخراج کنندگان ابری را از استخرهای چینی اجاره کرده بود، درآمد خود را از دست داد.

ترجمه توییت (اکتبر ۲۰۲۱): شرکت “ام کلادز” اعلام کرد که دارایی ها و خدمات ماینینگ خود را در چین در ۳۱ دسامبر خواهد بست. ام کلادز یکی از بزرگترین شرکت های استخراج ابری در چین است.

بیشتر بدانید:
کیف پول بیت کوین: آیا برای ذخیره ارز دیجیتال حتما به یک کیف پول نیاز دارید؟
پایان استخراج اتریوم برای ماینرها: ۵ ارز دیجیتال جایگزین برای ماینینگ

امکان دارد کشورهای دیگر نیز استخراج ارزهای دیجیتال را ممنوع اعلام کنند. این فرآیند به مقادیر زیادی انرژی نیاز دارد که بخشی از سوزاندن سوخت های فسیلی به دست می آید و تعداد کمی از دولت ها حتی ماینینگ را به زیان محیط زیست می دانند.

با این حال، شایان ذکر است که این خطرات برای کسانی که استخراج ابری انجام می دهند، بسیار کمتر از زمانی است که خودتان دستگاه های ماینر را تهیه و نگه داری کنید. سخت افزار تخصصی، به غیر از هزینه‌های اجرا و نگهداری مرتبط با فرایند، می تواند بسیار گران باشد. سخت‌افزاری که برای استخراج ارز دیجیتال خریداری کرده‌اید، اگر تقاضا برای استخراج از بین برود، در صنایع دیگر ارزش زیادی ندارد.

 

منبع

مقاله‌های مشابه

ماینر S17 : بررسی مشخصات، قیمت و خرید ماینر Antminer S17 و S17 Pro

ماینر S17 : بررسی مشخصات، قیمت و خرید ماینر Antminer S17 و S17 Pro

در 29 مارس 2019، تولیدکننده پیشرو سخت افزار استخراج در جهان، بیت مین (Bitmain)، رسما تاریخ عرضه Antminer S17 را اعلام کرد. این ماینر ASIC جدید، منحصراً برای ارز دیجیتال هایی که از الگوریتم SHA-256...

بیشتر بخوانید
وام ارز دیجیتال: کلید شما برای آزادی مالی *

وام ارز دیجیتال: کلید شما برای آزادی مالی *

آیا از اینکه تحت سلطه بانک ها و وام دهندگان سنتی هستید، خسته شده اید؟ آیا شده تابحال درخواست شما برای دریافت یک وام رد شده باشد؟ آیا فرآیند درخواست وام سنتی را بسیار طولانی و خسته کننده می دانید؟...

بیشتر بخوانید

به زودی:

چگونه با ارز دیجیتال درآمد کسب کنم؟

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *