آموزش ارزهای دیجیتال

پیش بینی ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۷ : ۵ سناریوی محتمل چیست؟

نویسنده: سامان رضائی
دسته بندی: عمومی
۲۸ بهمن ۱۴۰۱
پیش بینی ارز دیجیتال در سال 2027 : 5 سناریوی محتمل چیست؟

پیش بینی ارز دیجیتال یک آزمایش فکری جذاب و مفرح است. فرض کنید الان سال ۲۰۲۷ است. زمان نوآوری و پیشرفت تکنولوژیکی بزرگ، اما در همین زمان، هرج و مرج نیز به اوج خود رسیده است. بازار ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۷ چگونه خواهد بود؟ (برای کسانی که نمی دانند، این یک نقل قول از بازی ویدئویی Deus Ex: Human Revolution است.)

پیش بینی ارز دیجیتال برای بلندمدت بسیار دشوار است، اما در هر صورت آزمایش‌های فکری خوبی هستند. یک سال، برای تغییرات اساسی زمان کمی نیست، اما پنج سال، برای تغییر کردن کل صنعت کافی است.

در این مقاله از سایت ارز دیجیتال کریپتوباز که ترجمه ای از سایت کوین تلگراف است، غیرمنتظره ترین و ظالمانه ترین اتفاقاتی که ممکن است در پنج سال آینده رخ دهد، آورده شده است.

قیمت NFT را چگونه محاسبه کنیم؟ ارزش NFT توسط چه عواملی تعیین می شود؟

۱. متاورس رشد نخواهد کرد

متاورس موضوع داغی است، اما اکثر مردم حتی کوچکترین تصوری از اینکه متاورس واقعا چیست، ندارند. متاورس یک دنیای مجازی کامل است که به طور مداوم (بدون توقف) وجود دارد، با زمان و تاریخ واقعی کار می کند، و هر تعداد کاربر را می تواند در خود جای دهد، اقتصاد خاص خودش را دارد، و توسط کاربران ایجاد می شود (نه شرکت های تکنولوژی).

همچنین متاورس به “قابلیت مشارکت” بسیار زیاد کاربران معروف است. انواع برنامه ها (حداقل در زمینه پیش بینی ارز دیجیتال) می توانند در متاورس ادغام شوند، از جمله بازی ها، برنامه های ویدئو کنفرانس، خدمات صدور گواهینامه رانندگی و چیزهای دیگر.

این تعریف نشان می‌دهد که متاورس چندان پدیده جدیدی نیست. بازی‌ها و شبکه‌های اجتماعی که ویژگی‌های ذکر شده در بالا را دارا هستند، مدتی است که وجود دارند. قطعا “قابلیت مشارکت” مشکلی است که باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد. این یک ویژگی بسیار مفید است که می تواند به راحتی دارایی های دیجیتال را بین بازی ها -یا هویت های دیجیتال مختلف- منتقل کند، بدون اینکه به یک پلتفرم “متمرکز” متصل باشد.

اما متاورس هرگز نمی تواند همه نیازها را برآورده کند. اصلاً توجیهی برای گنجاندن برخی خدمات در متاورس وجود ندارد. برخی از خدمات به دلیل عدم تمایل اپراتورها جهت دادن کنترل به کاربران، ایزوله خواهند ماند.

ارز دیجیتال متاورس چیست؟

۲. کیف پول ها به “برنامه های همه کاره” تبدیل می‌شوند

یک کاربر فعال در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) این روزها مجبور است با ده ها پروتکل سر و کار داشته باشد. کیف پول های ارز دیجیتال، رابط‌های کاربری، صرافی ها، پل ها (bridges)، پروتکل‌های وام دهی و صدها مورد دیگر که روز به روز به تعداد آنها افزوده می شود. زندگی با تعداد زیادی از فناوری ها، حتی برای کاربران حرفه ای نیز ناخوشایند است. در مورد پذیرش عموم مردم، چنین وضعیتی غیرقابل قبول تر است.

برای کاربر معمولی، انجام کارهای پولی و مالی، زمانی ایده آل است که تعداد زیادی خدمات را از طریق تعداد محدودی از برنامه های کاربردی دریافت کند. بهینه ترین انتخاب این است که این خدمات در کیف پول ارز دیجیتال آنها ادغام شود. ذخیره سازی، مبادله، انتقال به شبکه های دیگر، اشتراک گذاری و… . اگر تمام کارهای لازم با استفاده از یک رابط واحد انجام بشود، دیگر چه نیازی است که از ده ها سایت مختلف برای دسترسی به چنین خدماتی دیدن کنید؟

کاربران اهمیتی نمی دهند که از کدام صرافی یا پل استفاده می کنند. در پیش بینی ارز دیجیتال برای آینده، کاربران فقط نگران “امنیت، سرعت و هزینه” های خودشان هستند. تعداد قابل توجهی از پروتکل‌های دیفای (DeFi) در نهایت به خدمات پشت پرده ای تبدیل می‌شوند که کیف پول ها و سایت های واسطۀ محبوب را تامین می‌کنند.

۳ ارز دیجیتال برتر که NFT و متاورس را با هم ادغام کردند – جهت سرمایه گذاری در ۱۴۰۱

۳. بیت کوین به یک واحد حساب و اندازه گیری تبدیل می شود (همتراز با دلار یا یورو)

پول سه نقش اصلی دارد – به عنوان وسیله پرداخت، به عنوان ذخیره ارزش و به عنوان یک واحد حسابرسی عمل می کند. بسیاری از ارزهای دیجیتال، در درجه اول استیبل کوین ها، به عنوان وسیله پرداخت استفاده می شوند. بیت کوین (BTC) و – تا حد بسیار کمی – اتر (ETH) به عنوان ذخیره ارزش در بین ارزهای دیجیتال استفاده می شود. اما دلار ایالات متحده همچنان واحد اصلی “حسابرسی” در جهان است. همه چیز به دلار ارزش گذاری می شود، از جمله بیت کوین.

پیروزی واقعی برای پول سالم زمانی اعلام می شود که ارزهای دیجیتال نقش یک واحد حساب را بر عهده بگیرند. بیت کوین در حال حاضر نامزد اصلی این نقش است. چنین پیروزی نشان دهنده یک تغییر ذهنی قابل توجه است.

در پنج سال آینده چه اتفاقی باید بیفتد تا این امکان فراهم شود؟

کاهش شدید اعتماد به دلار و یورو پیش نیاز این پیش بینی ارز دیجیتال، برای ایفای نقش یک واحد حسابرسی است. مقامات غربی قبلاً با چاپ تریلیون ها دلار پول فیات، ایجاد تورم بالا و غیرعادی، مسدود کردن صدها میلیارد دلار ذخایر کشورها و غیره، اقدامات زیادی برای تضعیف اعتماد نسبت به دلار انجام داده اند. این ممکن است تازه شروع کار باشد.

اگر تورم واقعی بسیار بدتر از آنچه پیش بینی می شد شود، چه؟ اگر بحران اقتصادی طولانی شود، چه؟ اگر یک اپیدمی جدید شیوع پیدا کند، چه؟ اگر درگیری در اوکراین به کشورهای همسایه سرایت کند، چه؟ همه اینها سناریوهای قابل اجرا هستند. البته این پیش بینی ها برای برخی از افراد افراطی محسوب می شود اما در هر حال غیرممکن نیستند.

۴. کاهشِ جایگاهِ نیمی از ارزهای دیجیتال برتر را شاهد خواهیم بود

احتمال زیادی وجود دارد که لیست ارزهای برتر به طور اساسی تغییر کند. زامبی‌های آشکاری مانند Ethereum Classic (ETC) از لیست حذف خواهند شد. در این پیش بینی ارز دیجیتال پروژه‌هایی که اکنون به نظر می‌رسد موقعیت‌های تزلزل‌ناپذیری دارند نه تنها از تاج و تخت پایین می آیند، بلکه ممکن است به کلی ناپدید شوند.

برخی از استیبل کوین ها مطمئناً از بین خواهند رفت. گزینه های جدید جای آنها را خواهند گرفت. کاردانو (ADA) از لیست پایین می‌آید تا رسماً به یک ارز مرده تبدیل شود(؟). این پروژه بسیار کند و آهسته پیش می رود. اما توسعه دهندگان نه تنها این را مشکل ساز نمی دانند، بلکه حتی به نظر می رسد که از آن سود می برند.

ارز دیجیتال چگونه قیمت گذاری می شود؟

۵. بازار کریپتو در امتداد خطوط جغرافیایی تکه تکه خواهد شد

اکثر ارزهای دیجیتال، جهان شمول هستند، اما در برابر نفوذ دولت ها نیز آسیب پذیر “هستند”. دولت ها همیشه یک ترفند اضافی در آستین خود دارند. چندین منطقه (ایالات متحده، اتحادیه اروپا، چین، هند، روسیه و غیره) قبلاً مقررات سختگیرانه ارزهای رمزنگاری شده را ایجاد کرده اند یا در حال ایجاد این قوانین هستند.

اما در نهایت عامل رقابت بین‌المللی بر انگیزه‌های دولتی داخلی غلبه می کند. هنگامی که روسیه به شدت تحریم شد، برخی از پروژه های رمزنگاری شروع به محدود کردن کاربران روسی یا حتی مسدود کردن وجوه آنها کردند. این سناریو ممکن است در آینده در مورد چین دوباره تکرار شود.

تصور یک پیش بینی ارز دیجیتال که در آن بخش هایی از بازار کریپتو به نفع برخی کشورها و به ضرر برخی دیگر کار کند، دشوار نیست. ما همین الان هم تا حدی در چنین شرایطی در حال زندگی هستیم.

تحلیل فاندامنتال دوج کوین : پیش بینی قیمت ارز دیجیتال دوج در سال جاری میلادی

منبع

مقاله‌های مشابه

NFT رایگان : چگونه با مشارکت در جامعه ارز دیجیتال، NFT مجانی دریافت کنم؟ *

NFT رایگان : چگونه با مشارکت در جامعه ارز دیجیتال، NFT مجانی دریافت کنم؟ *

آیا قصد وارد شدن به دنیای ارز دیجیتال و توکن های غیرقابل تعویض (NFT) را دارید، اما هنوز حاضر نیستید که پول خرج کنید؟ سرمایه گذاری در NFT، این روزها بسیار رایج است و فرصت های زیادی وجود دارد که...

بیشتر بخوانید
وایت پیپر چیست و چرا برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال ضروری است *

وایت پیپر چیست و چرا برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال ضروری است *

مقدمه: ارز دیجیتال در سال‌های اخیر به یک کلمه رایج و پرکاربرد تبدیل شده و دلایل خوبی برای این امر وجود دارد. رمزارز یک زمینه به سرعت در حال توسعه و هیجان انگیز است که سرمایه گذاران، کارآفرینان و...

بیشتر بخوانید

به زودی:

چگونه با ارز دیجیتال درآمد کسب کنم؟

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *