آموزش ارزهای دیجیتال

پگ (Peg) و دی پگ (Depeg) در ارز دیجیتال چه مفهومی دارد؟ چرا لونا UST شکست خورد؟

نویسنده: سامان رضائی
دسته بندی: عمومی
۲۲ اسفند ۱۴۰۱
پگ (Peg) و دی پگ (Depeg) در ارز دیجیتال چه مفهومی دارد؟

پگ به چه معناست؟

پگ زمانی به کار می رود که نرخ مبادله یک ارز دیجیتال به قیمت یک ارز یا یک سبد دارایی دیگر متصل می شود. به عنوان مثال، دلار هنگ کنگ (HKD) با دلار آمریکا (USD) در نسبت ۷/۸:۱ پگ شده است.

اساساً، این بدان معنی است که نرخ مبادله بین دو ارز همواره ثابت می ماند و مقامات پولی، سیاست هایی را برای اطمینان از برقراری این نسبت در نظر می گیرند.

بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری

پگ در ارز دیجیتال به چه معناست؟

در ارزهای دیجیتال، پگ به تثبیت قیمت یک دارایی به یک دارایی دیگر، معمولاً در نسبت ۱:۱ اشاره دارد. این کار به گونه‌ای انجام می‌شود که دارایی متصل شده از حرکات قیمت دارایی خارجی تقلید می کند. به عنوان مثال، USDC و USDT هر دو وابسته به دلار آمریکا هستند، یعنی یک واحد از هر یک از این استیبل کوین ها همواره برابر با ۱ دلار است.

یک مثال دیگر، ارز دیجیتال PAX Gold است که قیمت آن برابر با قیمت یک اونس از طلای لندن ۴۰۰ اونسی (شمش طلا) است.

ارزهای پگ شده، چگونه کار می کنند؟

بسته به نوع استیبل کوین، در حال حاضر می توان یک ارز دیجیتال را با استفاده از یکی از روش های زیر متصل کرد:

نگه داری ذخایر:

استیبل کوین هایی که از این روش استفاده می‌کنند، به عنوان «استیبل کوین های متمرکز» شناخته می‌شوند، زیرا این دارایی ها در یک انبار مرکزی مدیریت می شوند.

برای مثال، شرکت Circle، که صادرکننده ارز دیجیتال USDC است، به ازای هر توکن USDC فروخته شده، یک دلار آمریکا را در خزانه یا حساب های بانکی خود نگه می دارد. استیبل کوینی که توسط یک ارز پشتیبانی می شود، “استیبل کوین با پشتوانه فیات” نامیده می شود.

استفاده از الگوریتم ها:

این استیبل کوین ها مستقیما توسط هیچ دارایی فیزیکی ای پشتیبانی نمی شوند. بلکه قیمت آنها با استفاده از کدهای قرارداد هوشمند (Smart contracts) کنترل می‌شوند و با مدیریت الگوریتمی عرضه و تقاضا، پیوند قیمتی را حفظ می‌کنند. ترا یو اس تی (Terra UST) یکی از استیبل کوین های الگوریتمی محبوب بود که در نهایت سقوط کرد.

انواع ارز دیجیتال : دسته بندی صنعت رمزنگاری

تفاوت بین هارد پگ و سافت پگ چیست؟

هر دو پگ سخت و نرم، برای مدیریت قیمت ارزهای فیات هستند (مانند دلار هنگ کنگ). این روش ها در مورد استیبل کوین ها با کمی تفاوت اعمال می شوند.

سافت پگ:

سافت پگ، یک شیوه برای حفظ نرخ مبادله است که برای تثبیت قیمت یک ارز دیجیتال در برابر یک ارز فیات (یا ذخیره طلا) اعمال می شود. این شیوه اجازه می دهد تا مقداری نوسان بین قیمت ارز دیجیتالِ متصل و ارز فیات وجود داشته باشد.

هارد پگ:

این روش، اجازه هیچ گونه نوسانی را نمی دهد و ارزش ارز رمزنگاری شده، همیشه برابر با ارز فیات باقی می ماند.

در صنعت ارزهای دیجیتال، نمی توان پگ سخت یا نرم را به طور کامل اجرا کرد. دلیل آن این است که استیبل کوین ها در بازارهای آزاد جهانی معامله می شوند، که در آن برخی از تاخیرهای قیمتی اجتناب ناپذیر است.

تتر (Tether) نمونه‌ای از ارزهای دیجیتال است که از هر دو اتصال سخت و نرم استفاده می‌کند. تتر دارای یک پگ سخت است که همواره برابر با ۱ دلار و یک پگ نرم است که به آن اجازه می دهد تا ۲٪ به سمت بالا یا پایین حرکت کند. اگر یک استیبل کوین، سطح پگ نرم را شکست (کمتر از ۹۸ درصد قیمت معامله شد)، دارندگان باید در حالت هشدار باشند. ممکن است یک دی پگ (depegging) در راه باشد.

دی پگ (Depegging) چیست؟

دی پگ به پدیده انحراف قیمت یک استیبل کوین از ارز فیات اشاره دارد. به عنوان مثال، اگر یک استیبل کوین ثابت شده با دلار آمریکا کمتر از ۱ دلار خرید و فروش بشود، گفته می‌شود که سکه، دی پگ شده است. رویدادهای دی پگ هم در حوزه فیات و هم در حوزه رمز ارز اتفاق می افتند. از دست دادن نسبت قیمتی دلار تایلند (بات) در سال ۱۹۹۷ یک مثال کلاسیک از چگونگی وقوع این امر است.

هنگامی که یک دی پگ اتفاق می افتد، کارایی ارز و توانایی آن در حفظ قیمت ثابت زیر سوال می رود. برای یک استیبل کوین، دی پگ معمولاً نشان دهنده فاجعه است، به خصوص در مورد استیبل کوین های “الگوریتمی” که عرضه و تقاضا و نرخ مبادله توکن ها، توسط کد کامپیوتری مدیریت می شود. اتفاقی که برای UST و ارز دیجیتال لونا افتاد، در این گروه قرار می گیرد.

چه چیزی باعث این اتفاق می شود؟

یک دی پگ ناگهانی معمولاً از یکی از مسائل زیر ناشی می شود:

ذخایر ناکافی:

یک استیبل کوین با پشتوانه فیات (یا طلا) زمانی که نهاد صادرکننده، توکن ها را به نسبت ۱:۱ با دارایی زیربنایی پشتوانه نکند، در نهایت پیوند قیمتی خود را از دست می‌دهد. برای محقق شدن این امر، بازارها باید از عدم تطابق [توکن های صادر شده با ذخایر] آگاه شوند. غول‌های استیبل کوین مانند تتر معمولاً این اطلاعات را به صورت شفاف در اختیار عموم قرار نمی‌دهند، زیرا با منافع آنها در تضاد است.

بازارها از الگوریتم بهتر عمل می کنند:

قراردادهای هوشمند می توانند پیوند قیمتی بین ارز دیجیتال و دارایی متصل شده را از طریق مدیریت عرضه و تقاضا تضمین کنند، اما گاهی هم شکست می خورند. هنگامی که بازار عملکرد بهتری از الگوریتم داشته باشد یا خیلی سریع سقوط کند، ارز شروع به از دست دادن پیوند خود می کند که می تواند به سرعت منجر به مارپیچ مرگ شود. مارپیچ مرگ برای استیبل کوین Terra UST اتفاق افتاد.

چگونه از رخدادهای دیپگ جلوگیری می کنند؟

دو روش متداول برای ثابت نگه داشتن قیمت استیبل کوین وجود دارد:

مقررات:

اگرچه رمز ارز ها، عموماً به عنوان ارزهای غیر دولتی و قانون گریز در نظر گرفته می‌شوند، اما برای اطمینان از اینکه این دارایی‌ها توسط ذخایر کافی پشتیبانی می‌شوند، به قانون و تدابیر درستی نیاز داریم. در غیاب قوانین، پول از هوا تولید می شود و ارزش خود را از دست می دهد.

آربیتراژ:

مکانیزم های آربیتراژ قوی می‌توانند به استیبل کوین های الگوریتمی کمک کنند تا برای حفظ قیمت خود، یک لایه حفاظتی به قراردادهای هوشمند اضافه کنند. هر زمان که یک استیبل کوین زیر یک دلار معامله شود، آربیتراژ کننده ها می‌توانند آن را به قیمت ارزان از بازار اول خریداری کنند، سپس آن را در بازار دیگری به قیمت ۱ دلار بفروشند و سود بدست آورند. این کار باعث می شود که تقاضا در بازار اول بالا برود و در نتیجه قیمت ارز در بازار اول به ۱ دلار برسد.

لیست ارزهای پگ شده

لیست رمز ارزهایی که قیمت وابسته دارند:
USDT برابر با ۱ دلار آمریکا – متمرکز
USDC برابر با ۱ دلار آمریکا – متمرکز
PAXG برابر با قیمت یک اونس طلا – متمرکز
DAI برابر با ۱ دلار آمریکا – غیر متمرکز

نتیجه گیری

استیبل کوین ها ابزار مهمی برای تسهیل معاملات و پرداخت های ارزی، به ویژه در مورد ارزهای پرنوسان هستند. آنها مزایایی مانند مبادلات ارز بین المللی و ارزان را ارائه می دهند که به همین دلیل حتی کشورهایی مانند سنگاپور در حال تحقیق در مورد این سیستم ها هستند.

در شرایط فعلی، صنعت کریپتو به صورت پراکنده قانون گذاری شده و در مراحل آزمایشی خود است. این موضوع احتمال دی پگ شدن ارزهای دیجیتال را بالا می برد. سرمایه گذاران در برابر چنین احتمالاتی باید اطمینان حاصل کنند که  سبد استیبل کوین های خود را متنوع نگه دارند. DAI، USDT، BUSD از جمله استیبل کوین های معروف هستند.

منبع

مقاله‌های مشابه

NFT رایگان : چگونه با مشارکت در جامعه ارز دیجیتال، NFT مجانی دریافت کنم؟ *

NFT رایگان : چگونه با مشارکت در جامعه ارز دیجیتال، NFT مجانی دریافت کنم؟ *

آیا قصد وارد شدن به دنیای ارز دیجیتال و توکن های غیرقابل تعویض (NFT) را دارید، اما هنوز حاضر نیستید که پول خرج کنید؟ سرمایه گذاری در NFT، این روزها بسیار رایج است و فرصت های زیادی وجود دارد که...

بیشتر بخوانید
وایت پیپر چیست و چرا برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال ضروری است *

وایت پیپر چیست و چرا برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال ضروری است *

مقدمه: ارز دیجیتال در سال‌های اخیر به یک کلمه رایج و پرکاربرد تبدیل شده و دلایل خوبی برای این امر وجود دارد. رمزارز یک زمینه به سرعت در حال توسعه و هیجان انگیز است که سرمایه گذاران، کارآفرینان و...

بیشتر بخوانید

به زودی:

چگونه با ارز دیجیتال درآمد کسب کنم؟

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *