آموزش ارزهای دیجیتال

بیت کوین یا طلا : کدام یک سرمایه گذاری بهتری است؟ *

نویسنده: سامان رضائی
۷ فروردین ۱۴۰۲
بیت کوین یا طلا : کدام یک سرمایه گذاری بهتری است؟

طلا برای قرن ها یک سرمایه گذاری قابل اعتماد بوده است که به دلیل کمیاب بودن و ثبات داشتن، بسیار ارزشمند است. اما در سال‌های اخیر، یک رقیب جدید برای به چالش کشیدن سلطه آن ظهور کرده است: بیت کوین. بحث بر سر اینکه کدام دارایی برای سرمایه گذاری بهتر است، سال هاست که بین سرمایه گذاران در جریان است. در این مقاله از کریپتوباز، تفاوت‌های ظریف بیت کوین و طلا را بررسی می‌کنیم و عملکرد تاریخی، نوسانات، نقدینگی، مقررات و موارد استفاده آنها را مرور می‌کنیم. در پایان این بحث، درک می کنید که کدام سرمایه‌گذاری برای سبد دارایی های شما مناسب‌تر است.

پرونده ای برای سرمایه گذاری روی بیت کوین در زمستان ارز دیجیتال

۱. سابقه تاریخی

در حالی که بیت کوین و طلا هر دو نقطه قوت هایی دارند، عملکرد تاریخی یکی از عواملی است که سرمایه گذاران می توانند برای مقایسه این دو دارایی در نظر بگیرند. طلا به عنوان یک ذخیره ارزش، تاریخ بسیار طولانی ای دارد. شواهدی از استخراج و استفاده از طلا توسط انسان ها برای اهداف تزئینی یا پولی، به تمدن های باستانی برمی‌گردد. در مقابل، بیت کوین تازه در سال ۲۰۰۹ به وجود آمده است، به این معنی که سابقه بسیار کوتاه تری برای ارزیابی عملکرد آن در دسترس است.

در طول ۵۰ سال گذشته، طلا دوره هایی از رشد و افت قیمت طولانی داشته است. به عنوان مثال، در دهه ۱۹۷۰، طلا به دلیل تورم و عدم امنیت ژئوپلیتیکی (سیاسی-جغرافیایی)، شاهد افزایش شدید قیمت بود و در سال ۱۹۸۰ به بیش از ۸۰۰ دلار در هر اونس رسید. با این حال، در دهه های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰، قیمت طلا رکود داشت و تا ۴۵۰ دلار هم کاهش یافت. از اوایل ۲۰۰۰ تا امروز، طلا رشد نسبتا باثباتی داشته است و در آگوست ۲۰۲۰ به بالاترین حد خود یعنی ۲۰۰۰ دلار در هر اونس رسید.

لینک مرتبط:

سرمایه گذاری در DeFi – یک تصمیم درست مالی برای ساختن آینده

از سوی دیگر، بیت کوین شاهد نوسانات قیمتی بسیار شدیدتری بوده است. از زمان پیدایش تا کنون، قیمت بیت کوین به شدت در نوسان بوده است. افزایش ها و کاهش های شدید قیمت بیت کوین گاهی تنها در عرض چند روز یا حتی چند ساعت اتفاق می افتد. به عنوان مثال، در اواخر سال ۲۰۱۷، بیت کوین به بالاترین قیمت تاریخی خود یعنی حدودا ۲۰ هزار دلار رسید، اما یک سال بعد از تا قیمت ۳ هزار دلار هم کاهش یافت. از آن زمان تا امروز، بیت کوین دوره هایی از رشد و کاهش را تجربه کرده است و قیمت آن به شدت به احساسات بازار و معاملات سوداگرانه وابسته است.

در حالی که هر دو دارایی، نوسانات و عدم اطمینان هایی داشته اند، اما در نهایت، تصمیم بین بیت کوین و طلا به اهداف فردی سرمایه گذار، تحمل ریسک و استراتژی سبد معاملاتی فرد نیز بستگی دارد.

بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری

۲. نوسانات قیمتی

طلا و بیت کوین در دوره های پرنوسان خودشان، گاهی تا ۸۰ درصد قیمت خود را از دست داده اند. این نوسانات ممکن است برای سرمایه گذارانی که ریسک گریز هستند و دارایی های با ثبات تر را ترجیح می دهند، نگران کننده باشد. با این حال، برای برخی از سرمایه گذاران، نوسانات طلا و بیت کوین فرصتی برای بازدهی بالاتر است. با زمان بندی دقیق و تصمیم گیری های هوشمندانه، سرمایه گذاران می توانند به طور بالقوه از نوسانات قیمت، سود قابل توجهی کسب کنند.

در تصمیم گیری نهایی بین بیت کوین و طلا، عوامل دیگری از جمله نقدینگی و مقررات هم نقش پررنگی دارند. از نظر نقدشوندگی، تفاوت‌های کلیدی بین این دو دارایی وجود دارد.

راهنمای سرمایه گذاری در NFT برای مبتدیان

۳. نقدشوندگی

یکی از ملاحظات مهم برای سرمایه گذاران، نقدشوندگی دارایی است. نقدشوندگی به این موضوع اشاره دارد که با چه سرعتی می توان یک دارایی را به قیمت روز، در بازار خریداری کرد یا فروخت. در این زمینه، طلا برتری آشکاری نسبت به بیت کوین دارد. طلا یک دارایی با نقدشوندگی بالا است که در بازارهای مالی بزرگ سراسر جهان معامله می شود. این بدان معناست که سرمایه گذاران می توانند طلا را به سرعت و با قیمت منصفانه خریداری کنند و بفروشند.

از سوی دیگر، بیت کوین دارایی نسبتا جدیدی است که هنوز به طور گسترده توسط همه موسسات مالی پذیرفته نشده است. این بدان معناست که نقدشوندگی آن می تواند متغیر باشد و خرید و فروش آن در “برخی” از بازارها دشوار باشد. علاوه بر این، پردازش تراکنش های بیت کوین ممکن است بیشتر از معاملات آنلاین طلا طول بکشد، که این امر آن را برای سرمایه‌گذارانی که نیاز به ورود و خروج سریع به معاملات دارند را نامناسب می‌کند.

دسنترالند و سندباکس: کدام یک سرمایه گذاری بهتری است؟

علیرغم این چالش ها، نقدینگی بیت کوین هر روزه در حال بهبود بوده است و اکنون امکان معامله بیت کوین در بسیاری از صرافی های بزرگ دنیا وجود دارد. هم طلا، هم بیت کوین دارای بازارهای ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته هستند.

قوانین و مقررات یکی دیگر از ملاحظات مهم برای سرمایه گذاران است، زیرا می تواند تأثیر قابل توجهی بر قیمت یک دارایی داشته باشد.

۴. قوانین و مقررات

سرمایه گذارانی که به دنبال سرمایه گذاری در بیت کوین یا طلا هستند باید قوانین کشور خود را در نظر بگیرند. در حالی که طلا تحت نظارت شدید دولت است، بیت کوین در فضایی عمدتاً آزاد معامله می شود. عدم نظارت بیت کوین می تواند منجر به افزایش نوسانات قیمت در بازار شود که می تواند برای سرمایه گذاران نگران کننده باشد. از طرف دیگر، سرمایه گذاران بیت کوین آزادی بیشتری در معاملات خود دارند و می توانند حریم خصوصی خود بهتر حفظ کنند.

با این حال، بسیاری از حامیان بیت کوین استدلال می کنند که افزایش مقررات می تواند نوآوری و رشد را در صنعت خفه کند. آنها استدلال می کنند که ماهیت غیرمتمرکز بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال چیزی است که آنها را بسیار جذاب می کند و نظارت بیش از حد دولت می تواند این ویژگی کاربردی را تضعیف کند.

استیبل کوین (Stablecoin) چیست؟ آیا باید روی آنها سرمایه گذاری کرد؟

با وجود این بحث ها، واضح است که مقررات همچنان نقش مهمی در شکل دادن به آینده بیت کوین و طلا به عنوان دو دارایی مهم ایفا خواهند کرد. همانطور که محیط های نظارتی در حرکت و تغییر هستند، مهم است که سرمایه گذاران از آخرین اخبار مطلع بمانند و برای تصمیم گیری آگاهانه وقت بگذارند.

در قسمت بعدی، موارد کاربردهای بیت کوین و طلا را بررسی می کنیم، که می تواند بینشی از پتانسیل آنها به عنوان یک سرمایه گذاری بلندمدت به ما ارائه دهد.

۵. کاربردها

گرفتار شدن در جوّ بیت کوین یا طلا، کار آسانی است، اما مهم است که دو روی سکه را ببینید. باید کلی تر به این موضوع نگاه کنید و موارد استفاده عملی آنها را در نظر بگیرید. طلا از دیرباز به دلیل خواص فیزیکی و کاربرد در جواهرات، لوازم الکترونیکی و دندانپزشکی مورد توجه بوده است. از سوی دیگر، بیت کوین یک ارزِ دیجیتالی است که می تواند برای نقل و انتقال و تراکنش های آنلاین مورد استفاده قرار بگیرد.

یکی از موارد کاربرد بیت کوین، پتانسیل آن به عنوان یک روش پرداخت مطمئن است. بیت کوین با دارا بودن شبکه غیرمتمرکز و فناوری رمزنگاری می تواند به جلوگیری از کلاهبرداری و محافظت از اطلاعات مالی کاربران کمک کند. علاوه بر این، عرضه محدود و ویژگی ضدتورمی بیت کوین می تواند آن را به یک ذخیره ارزش جذاب تبدیل کند، به خصوص در زمان عدم اطمینان اقتصادی.

DYOR در سرمایه گذاری ارز دیجیتال چیست؟ چگونه قربانی کلاهبرداری ها نشویم؟

از سوی دیگر، طلا نیز سابقه طولانی ای به عنوان محافظت در برابر تورم و به عنوان یک دارایی امن در زمان آشفتگی های اقتصادی دارد. پس می توان گفت در این دو ویژگی، طلا و بیت کوین تقریبا مشترک هستند.

وقتی صحبت از کاربردها می شود، مهم است که خطرات و معایب احتمالی را نیز در نظر بگیرید. به عنوان مثال، تاریخچه پرنوسان قیمت بیت کوین و پتانسیل هک یا کلاهبرداری، می تواند برخی از سرمایه گذاران را مردد کند. به طور مشابه، هزینه‌های بالای ذخیره‌سازی و حمل و نقل دشوار و احتمال سرقت طلا می‌تواند آن را به عنوان سرمایه‌گذاری خطرناک جلوه دهد.

DYOR در سرمایه گذاری ارز دیجیتال چیست؟ چگونه قربانی کلاهبرداری ها نشویم؟

نتیجه گیری:

در نهایت، تصمیم به سرمایه گذاری در بیت کوین یا طلا باید نه تنها با توجه به کاربردهای آنها باشد، بلکه اهداف سرمایه گذاری، تحمل ریسک و وضعیت مالی فرد نیز مهم است. در نتیجه، بحث پرتب و تاب بین بیت کوین و طلا هیچ برنده مشخصی ندارد. در حالی که طلا سابقه طولانی دارد، پتانسیل بیت کوین برای رشدهای نجومی، آن را بسیار جذاب می کند. بنابراین، چه طرفدار بیت کوین باشید و چه طرفدار طلا، به یاد داشته باشید که با یک استراتژی درست سرمایه گذاری، موفق می شوید.

بیت کوین یا طلا؟ فوربس چه می گوید؟

مقاله‌های مشابه

ماینر S17 : بررسی مشخصات، قیمت و خرید ماینر Antminer S17 و S17 Pro

ماینر S17 : بررسی مشخصات، قیمت و خرید ماینر Antminer S17 و S17 Pro

در 29 مارس 2019، تولیدکننده پیشرو سخت افزار استخراج در جهان، بیت مین (Bitmain)، رسما تاریخ عرضه Antminer S17 را اعلام کرد. این ماینر ASIC جدید، منحصراً برای ارز دیجیتال هایی که از الگوریتم SHA-256...

بیشتر بخوانید
وام ارز دیجیتال: کلید شما برای آزادی مالی *

وام ارز دیجیتال: کلید شما برای آزادی مالی *

آیا از اینکه تحت سلطه بانک ها و وام دهندگان سنتی هستید، خسته شده اید؟ آیا شده تابحال درخواست شما برای دریافت یک وام رد شده باشد؟ آیا فرآیند درخواست وام سنتی را بسیار طولانی و خسته کننده می دانید؟...

بیشتر بخوانید

به زودی:

چگونه با ارز دیجیتال درآمد کسب کنم؟

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *